ABD Uçuş Rezervasyonlarında Önemli Bir Artış

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti daha önce, ABD’nin giriş yasağının ardından 8 Kasım’da 26 Schengen Bölgesi ülkesinin yanı sıra Birleşik Krallık, İrlanda, Çin, Güney Afrika, İran, Brezilya ve Hindistan’dan aşılı yolculara kapılarını açacağını doğrulamıştı. 18 aydan fazla bu ülkeler için.

Son analizlere göre, böyle bir karar, ABD yetkilileri tarafından yapılan iki ana duyurunun ardından ABD’ye yapılan rezervasyonlarda artışa yol açtı.

20 Eylül’de yapılan ilk duyuruda, yukarıda belirtilen ülke vatandaşlarının aşı işlemlerini tamamlamaları koşuluyla zorunlu karantina kurallarına uymaları gerekmeksizin ABD’ye girişlerine izin verileceği vurgulandı.

ForwardKeys tarafından yürütülen yeni araştırmaya göre, bu bağlamda, Ekim ortasına kadar rezervasyonlar pandemi öncesi duruma kıyasla yüzde 70’ten fazla arttı .

Haftalık rezervasyonlar, Avrupa Birliği ülkelerinden gelen vatandaşlardan büyük bir artışa veya yüzde 185’lik bir artışa işaret etti. Birleşik Krallık (yüzde 83) ve Brezilya’dan (yüzde 71) yapılan rezervasyonlarda da kayda değer bir artış kaydedildi.

Beyaz Saray, 15 Ekim’de başka bir duyuru yaptı ve 8 Kasım’da ABD makamlarının, Coronavirüs salgınının ve yeni suşlarının, özellikle de Delta varyantının daha fazla yayılmasını durdurmak için uygulanan tam aşılı yolcular için kısıtlamalarını hafifleteceğini açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda insanı enfekte etti.

ForwardKeys tarafından yayınlanan rakamlara göre, bu ikinci duyuru, rezervasyon sayısında bir başka önemli artışa yol açtı.

Aynı kaynak, ikinci duyurudan sonra haftalık rezervasyonların önemli bir artışa işaret ettiğini gösteriyor.

Analitik şirketi tarafından yayınlanan rakamlara göre, Avrupa Birliği vatandaşlarının haftalık rezervasyonları yüzde 26, Birleşik Krallık’tan yüzde 15 ve Brezilya’dan yüzde 100 arttı.

ForwardKeys’in Kasım ve Aralık aylarında ABD topraklarına varış için teyit edilen rezervasyonların dağılımına ilişkin üç kaynak pazara odaklanan verilere dayanarak yaptığı gözleme göre, şirket iki açık zirve olduğunu tespit etti:

8 Kasım ile başlayan hafta boyunca seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesinden hemen sonra seyahat edin (İngiltere, Brezilya ve AB, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan tüm uçuş rezervasyonlarının yüzde 15’ine ulaştı) Noel döneminde, üç kaynak Noel haftasında rezervasyonların yüzde 16’sına ve önceki hafta yüzde 14’üne ulaştı. “Bu veriler bir kez daha seyahat için muazzam bastırılmış talebi gösteriyor. İnsanlar hemen ABD’yi tekrar ziyaret etmelerine izin verileceğini duydular, rezervasyon yaptılar ve önemli bir kısmı mümkün olan en kısa sürede uçmak için rezervasyon yaptı. Belirli bir tarih verildikten sonra rezervasyonların daha da yükseldiğini belirtmek de ilginç,” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetkililer daha önce, yolcuların ABD Federal Ajansı Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Moderna, Pfizer ve Janssen gibi aşılardan herhangi biri ile tam olarak aşılanmış yolcuların yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri tarafından onaylanmış aşılarla aşılanmış kişiler olduğunu doğruladı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), (Moderna, Pfizer/BioNTech, Janssen, AstraZeneca, Covishield dahil), yasak resmi olarak kaldırıldıktan sonra ABD topraklarına girmesine izin verilecek.

Yorum yapın