Rusya çalışma vizesi

Rusya çalışma vizesi 3 yıllık vks ve senelik olmak üzere iki tiptedir. Ancak maliyetler dolayısıyla yıllık işçi vizesi tercih edilmektedir. Çünkü VKS vize tiplerinde aylık minumum ödenmesi gereken vergiler mevcuttur. Tabiki şirket ve kişi sayısına göre tercihler değişmektedir.

Rusya’da çalışma yürüten şirketler her sene belirli miktarda Türkiye vatandaşını çalıştırmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da uzun süreli çalışa bilmeleri için çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları bu başvuruyu Rusya’da çalışacakları şirket üzerinden olacak şekilde yürütmeleri ve çalışma izni üzerinden Rusya oturum izni de almaları gereklidir. Rusya Oturum ve Çalışma izni birebiriyle ilişkili ve aynı anda yürütülmesi gerekli konulardır.

Rusya işçi izni aşamaları özellikle kişisel çalışma izni taleplerini kapsar. Bireysel Rusya çalışma vizesi başvurularını Rusya İstanbul Başkonsolosluğunda yapılmaktadır. İşlem süreleri konsolosluk bölümlerinin iş yoğunluğuna, konsolosluğun tatil günlerine göre değişebilmektedir.

Rusya çalışma vizesi çok girişli alınan bir vize türü olup vizenin geçerli süresi 365 gün ile 3 yıl arasında değişmektedir. Rusya çalışma vizesi başvuruda bulunurken önemli konulardan biri HIV (Aids) testinin yaptırılması ve işe giriş kontratının hazırlanmış olmasıdır. Bu HIV testinin zaman zaman Rusya’ya gidildiğinde de Rusya Federasyonundaki yetkili tıbbi kurumlardan da yaptırılması talep edilebilmektedir.

Rusya çalışma vizesi başvuruları Rusya’nın Türkiye’deki konsoloslukları tarafından kabul edilmekte, şahsen veya danışmanlık hizmeti veren kurumlar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Rusya işçi vize başvurusunda bulunan vatandaşlar bulaşıcı hastalık riskine dair testleri yaptırmalı ve Rusya’da çalışacağı şirket ile yapığı iş kontratını evrakları arasında tutmalıdır. Rusya’da çalışacak olduğunuz şirket Rusya’daki İşçi Bulma Kurumuna sizin çalışma vizeniz için başvuru yapar.

İşçi Bulma Kurumu yapılan bu başvuru yine Rusya’daki Yabancı İş Gücü çalışma İzni başvurulmadan 30 gün önce yapılması gerekmektedir. Yabancı İş Gücü alınana kadar 15 günde bir İşçi Bulma Kurumuna ilgili iş pozisyonlarıyla ilgili bildirimde bulunulmalıdır. İşçi Bulma Kurumuna Yabancı İşçi Çalışma İzni başvuruda bulunduktan sonra 30 takvim günü geçmesi gerekiyor ve bütün bu süreçlerin toplamı 60 günü bulabiliyor.

Rusya çalışma vizesi uzatılması

Rusya çalışma izni başvurusu ardından çıkan çalışma kartı alınmasına yönelik işlem 3 aylık süreyi kapsayan tek girişli davetiye ile Rus Konsolosluğuna başvuru sonucunda alınmaktadır. Ancak bu süre Rusya sınırlarına giriş yapıldıktan sonra uzatılabilmektedir.

Çalışma vizesiyle Rusya Federasyonuna giriş yapılıp ilgili kurumlara kayıtlar yapıldıktan sonra daha uzun süreli bir çalışma vizesi için başvuru süreci 14 gün içinde tamamlanabilmektedir. Plastik kart olarak da adlandırılan çalışma kartını süresi bu zaman zarfında uzatılmış olacaktır. Davetiyenin çıkması, ve çalışma vizesinin uzatılması göçmenlik kaydının yapılmasıyla yakında ilişkilidir. Bu bağlamda Rusya Federasyonu Göç Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne de ayrıca kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Rusya Çalışma İzni ve çalışma vizesi işlemleri sonuçlandıktan sonra 10 iş günü içinde Rusya’daki vergi dairesine yazılı bildirimde bulunularak kişinin artık istihdam edilmeye başlandığı bilgisi iletilir. Bununla birlikte istihdam edilen kişi hakkındaki bilgiler 30 gün içinde İşçi Denetim Kurumuna yazılı olarak bildirilmesi bir zorunluluktur.

Çalışma kartı alındıktan sonra belli dönemlerde benzer bildirimlerin ilgili kurumlara yapılması gerekecektir.

Rusya çalışma vizesinin ücreti

Rusya çalışma vizesi ücreti talep edilen istihdam süresine göre değişebilmektedir. Burada hem Türkiye’den çalışma vizesi başvurusunda bulunan kişinin hem de Rusya Federasyonunda istihdam edecek firmanın yükümlülükleri vardır. Türkiye’deki başvurular Rusya konsolosluklarına yapılmaktadır ve ilk etapta çalışma izni talebi çalışma vizesi niteliği taşıdığından vize harç ücretleri olarak ödeme yapılması gerekir. Ancak yukarıda bahsedildiği şekilde Rusya’daki firmalara yapılan başvurularla uzatma işlemi yapılabildiğinden buna dair ücretlendirmeler Rusya’daki göçmen idaresi, işçi bulma kurumu, yabancı işçi çalıştırma kurumu gibi kurumların insiyatifindedir.

Rusya için işçi vizesi 1 Yıl3 Aylık vizeTek Girişli Rusya Vize5 gün (Normal)175$
Rusya için işçi vizesi3 Aylık vizeTek Girişli Rusya Vize2 gün (Express)250$
Rusya için işçi vizesi 3 Yıl3 Aylık vizeÇok Girişli Rusya Vize5 gün (Normal)300$
Rusya için işçi vizesi3 Aylık vizeÇok Girişli Rusya Vize2 gün (Express)525$
Rusya çalışma vizesinde öncelikle Rusya’dan gelecek olan davetiye görülmelidir. Vize Davetiyesi tek giriş, çok giriş olması fiyatı etkilemektedir. İkinci olarak en önemli nokta vizenizin işlem yapılacağı yerdir. Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız davetiye üstünde İşlem yeri İstanbul yazmalıdır. Eğer Ankara’ya yakın bir yerdesiniz Ankara işlem yeri belirlenmelidir.

Rusya’nın Türkiye’de verdiği diğer vize çeşitleri;

✪ Rusya turistik vizesi ✪ Rusya çalışan vizesi  Rusya işçi vizesi ✪ Rusya vks vizesi ✪ Rusya senelik vize✪ Rusya ticari vize✪ Rusya aile vizesi ✪ Rusya elektronik vize