Rusya e-vize (Elektronik)

Rusya e-vize Rusya ile Türkiye arasında bilindiği üzere vize rejimi değişilik göstermişti. Daha önceden vizesiz olarak gidilen Rusya Federasyonu Türklerden vize başvurusu istemeye başlamıştı. Bunun sebebi olarak da 2016 yılında düşürülen Rus uçağıydı. Rusya Türkiye arasındaki bu vize anlaşması askıya alındığı için herkes Rusya’ya giderken vize almaktaydı. Geçtiğimiz ay anlaşmanın tekrar yürürlüğe girmesiyle vize rejiminde yeni bir değişiklik oldu.

Rusya e-vize öncesi, Rusya’nın yaptığı bu değişiklikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer yeşil pasaport sahibi iseler Rusya Topraklarına yaptıkları 30 günlük ziyaretlerde hiç bir vizeye tabi olmadan giriş yapabileceklerdir. Yani Rusya vizeleri kaldırıldı şeklinde çıkan haberler sadece Yeşil Pasaport sahiplerini kapsamaktadır. Eğer normal bordo pasaport ki diğer adıyla umumi pasaport olarak da geçer sahibi iseniz mutlaka Rusya vizesi için başvuru yapmak zorundasınız.

Şimdi gelelim diğer bir vize tipi olan Rusya Elektronik vizesi yani (e-vize) online vize başvurusu olarakta bilinen vizedir. Rusya Federasyonu anlaşılan o ki artık turistlerin ülkeye katkısı ve turizm gelirini arttırmak istemektedir. Bu sebeple ile belli turistik şehirleri için e-vize (elektronik vize) uygulaması başlatmıştır. Öncelerde sadece belli ülkelere tanınan bu kolaylık geçtiğimiz aylarda Türkiye’de listeye dahil edilerek genişletilmiştir.

E-vize Başvrusu

Rusya’nın şuanda iki şehri bu elektronik vize başvurusundan faydalanmaktadır. Rusya’nın izin verdiği ülke vatandaşları ise şöyledir;

Algeria, Bahrain, Brunei, China (including Taiwan),India, Iran, Japan, Kuwait, Mexico, Morocco, Oman, Qatar, Saudi Arabia, Singapore, The Democratic People’s Republic of Korea, The United Arab Emirates, Tunisia, Turkey.

Bu 18 ülkenin dışında kalan tüm ülke ve vatandaşları yine normal Rusya turist vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Önceleri bu listede olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da artık bu listede olduğundan dolayı, Kaliningrad ve St.Petersburg ziyaretlerinde sadece E-vize başvurusu yapmaları yeterli olacaktır. Elektronik vize ücretsiz herhangi bir harç ödeme gerektirmemektedir.

Ayrıca başvurus sonrası 4 iş günü içerisinde vize işlemleri bitmiş tarafınıza e-posta yollanmış olmaktadır. Ayrıca başvuru işlemleri için herhangi bir davetiye, voucher, otel ve uçak gibi rezervasyon onayları gerekmemektedir. Giriş yapmak ve çıkmak istediğiniz tarihleri doğru belirtmeniz yeterli olacaktır.

E-vizeniz ile giriş yaptığınız şehir neresi ise o şehirden tekrar çıkış yapmalısınız. Yani eğer Leningrad şehrine e-vize ile giriş yaptıysanız başka bir çıkış kapısından çıkış yapamazsınız. Ayrıca tren yolu ile başka bir şehre geçiş yapamazsınız. Şuan için kısıtlamalı durumdadır. Gidiş dönüşleriniz aynı sınır noktasından olmalıdır. Elektnorik vizeniz tek girişli (Single) yani Однократная olarak düzenlenmektedir.

E-vize tarih aralığı düzenlendiği tarihten itibaren 30 günlük olarak başlamaktadır. Bu bir aylık periyod içerisinde 8 gün kalma izini vardır. Örnek vermek gerekirse 1 Haziranda düzenlenen vizeniz 1 Temmuz’da biter. Bu ay içerisnde sizin ülkede kalma hakkınız sadece 8 gündür. Elektronik vizenin geçerlilik tarihi kesinlikle uzatılamaz ve genişletilemez. Hem 1 aylık süre genişletilmez, hemde kalış süresi Rusya’da dahi olsa genişletilemez.

Rusya E-vize (Elektronik)
Rusya E-vize (Elektronik)

Yeni başvuru ile tekrar vizenizi yenileyebilirsiniz. Ayrıca Pasaportunuzda sınır kontrol noktasında vurulacak mühür için boş bir sayfa bulunmalıdır. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi en az altı ay olmalıdır. Rusya Topraklarına eğer E-vizeniz ile giriş yapıyorsanız yanınızda Seyahat Sağlık Sigortası (Travel Insurance) getirmelisiniz. Bu sigorta seyahat süresini kapsamalıdır. Sigorta poliçesinde Rusya Federasyonunu içerdiğine dikkat ediniz.

Eğer mevcutta geçerli olarak bir Rusya vizeniz varsa Kaliningrad ve St.Petersburg için tekrar elektronik vizesine başvuru yapmanıza gerek yoktur. Kendi geçerli vizeniz ile giriş yapabilirsiniz.


Diğer vize tipleri;

Rusya Turizm Bakanlığı verilerine göre hazırlanmıştır.