Rusya ekspres vize

Rusya ekspres vize

Rusya ekspres vizesine başvuru hızlı başvurudur. Normal vizelerde Rusya Konsolosluğu 5 iş günü içerisinde sonuç vermekteyken ekspres vize başvusunda 1 iş gününde işlemin sonucunu vermektedir.

Rusya vizenizi bir günde almak istiyorsanız express vize başvurusu yapmanız yeterlidir. Burasa Rusya vize ücreti harcı olarak iki katı alınmaktadır. Yani eğer 80$ vize harcı ödeniyorsa Ekspres olduğu zaman 160$ olarak iki katı harç istenmektedir. Bu tamemen konsolosluğun ücret tarifesidir acentemizle ilgili değildir. Ekspres vize başvurusu yapmak için https://rusyavizesi.org veya 05445281484 bize ulaşıp siparişini geçebilirsiniz.

Rusya ekspres vize
Rusya ekspres vize için ekstra bir evrak gerekmemektedir. Aynı normal vizeye başvuruda olduğu gibi evraklar düzenlenir. Burada ekstra bilgi olarak ekspres vize verildiği günün ertesi günü öğleden sonra tekrar pasaporta işlenmiş bir şekilde geri alınır.

Rusya ekspres vize başvusunda istenen evraklar normal başvuru ile aynı olup Pasaport ve iki adet vesikalık fotoğraf sağlamanız yeterlidir. Geriye kalan bir çok evrak ise tarafımızca hazırlanır. Online formunuz ve davetiye mektuplarınızda bizim uzmanlarımızca hazırlanır. Ancak unutmayın ki pasaport geçerlilik tarihiniz en az altı ay olmalıdır.

Rusya turistik vizelerde genellikle istenen fotoğraf ölçüsü 35mm ile 45mm arasında olan standart vesikalık fotoğraftır. Arka fonu beyaz olmalı ve mutlaka aydınlık yüzün çevresi belirgin olmalıdır.

Rusya vize evraklarınızı hazırlarken fotoğraf haricinde bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise voucher belgenizin gerçek ve bir tüzel kuruluş tarafından düzenlenmiş otel, gidiş dönüş tarihlerinizin uçak biletlerinde belirtildiği gibi olmasıdır. Rusya vize işlemlerinde belirtilen otel rezervasyonları ve uçak bilet rezervasyonları sadece ziyaret planını gösteren bir nitelik taşır. Gerçekte ne o uçak bileti ile uçmak zorundasınız nede o otelde kalmak zorundasınız. Diğer ülke vizelerinde olduğu gibi bu evraklar bilgi vermesi açısından gereklidir.

Rusya vizesinin ücreti konusunda bir kaç aşama vardır. Bu aşamalarda kısaca; tek giriş, çift giriş ve çok giriş olarak hesaplanır. Vizenizin türü, tipi ne olursa olsun Türkiye’de ödenecek olan harç ücreti bu giriş sayıları ile belirlenir. Örnek vermek gerekirse Rusya turist vizesinin giriş sayısı 1’dir. Yani tek giriş (single) olduğu için her zaman ücret harcı 80$’dır. Bu rakam ancak giriş sayısı değişmesi halinde değişiklik gösterir. Eğer özel bir durum mesela özel davetiye ile vize başvurusunda yapılacak ise ve davetiyenizin giriş sayısı çift giriş (double) ise bu durumda çift giriş harcı 128$ olmaktadır. Burada tabiki maliyetlere eklenece olan yine başvuru yaptığınız yerin durumuna göre ek bir maliyet gelebilir. Mesela eğer VFS Global şirketi aracılığı ile başvuru yapacaksanız Rusya Konsolosluk harçları haricinde birde 35$’lık VFS’nin servis ücretinide ödemek zorundasınız.

Rusya Türkiye arasında vize uygulaması şimdilik yumuşatılmış görünsede aslında pek o kadar kolayda değil. Rusya için vize başvurusunda bulunurken Yeşil Pasaport sahiplerinin vize almalarına gerek yoktur. Ancak eğer Bordo Pasaport yani diğer bilinen adıyla umumi pasaport sahibi iseniz; bu durumda Rusya’ya gitmek istiyorsanız Rusya vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Rusya ile Türkiye arasında yine bir başka düzenleme ile bazı şehirleri için Elektronik Vize uygulaması başlatılmıştır.

Rusya Federasyonu’na bağlı olan Saint Peterburg ve Kaliningrad şehirlerine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sadece E-vize başvurusu yaparak bu şehirlere 8 günü aşmamak koşulu ile turistik amaçlı gidebilirler. RF bu konuda online bir platform kurmuştur. Gerekli bilgiler ve fotoğraflar yüklendikten sonra 5 iş günü içerisinde elinize ulaşan A4 boyutunda Elektronik vize (E-vize) formunu çıkış alıp yanınızda bulundurmanız yeterlidir.

Bunun yanı sıra Rusya’nın bu bölgelerine ziyarette bulunacak vatandaşlar kesinlikle bu tarihleri kapsayan ve özellikle Rusya’nın bu bölgelerinde geçerli olan bir seyahat sağlık (Travel Insurance) sigortası kestirmeleri ve poliçelerinide yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Rusya Elektronik vize (e vize) uygulaması kesinlikle turistik amaçla olup, hiç bir şekilde ticari faaliyet ve başka bir amaçla hareket etmenize izin vermez. Bununla birlikte geçici bile olsa bir başka şehire gidip dönemezsiniz. Giriş yapılan şehirden yine aynı şekilde çıkış yapılmalıdır. Aksi takdirde ceza ve deport işlemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Türkiye şuanda e-vize ile kabul edilen ülkeler listesinde bulunmaktadır. Şimdilik Moskova şehri e-vizesi ile gidilememektedir. Ancak 2020 ve 2021 yılları itibariyle Moskova’nın da Elektronik vizeler ile gidilen şehirler arasına katılacağı duyulmaktadır.

Rusya vizelerinin diğer tipleri;

✪ Rusya turistik vizesi ✪ Rusya çalışan vizesi  Rusya işçi vizesi ✪ Rusya vks vizesi ✪ Rusya senelik vize ✪ Rusya ticari vize ✪ Rusya aile vizesi ✪ Rusya elektronik vize

Faydalanılan Kaynaklar: Rusya Göç Kurulu, Rusya İçişleri Bakanlığı, Rusya Turizm Bakanlığı, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu.

Rusya vize başvuru formu online

Rusya e-vize başvuru

Yorum yapın

WhatsApp chat