Rusya işçi vizesi

Rusya işçi vizesi için Rusya’da çalışma yürüten şirketler her sene belirli miktarda Türkiye vatandaşını çalıştırmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Rusya’da uzun süreli çalışa bilmeleri için işçi vizesine başvuruda bulunmaları, bu başvuruyu Rusya’da çalışacakları şirket üzerinden olacak şekilde yürütmeleri ve çalışma izini üzerinden Rusya oturum izni de almaları gereklidir. Rusya Oturum ve Çalışma izni birebiriyle ilişkili ve aynı anda yürütülmesi gerekli işlemlerdir.

Rusya Federasyonu için işçi vizesi 3 senelik ve 1 Senelik Olmak üzere iki tiptedir. Ancak maliyetler dolayısıyla bazı şirketler yıllık olan işçi vizesini tercih etmektedir. Rusya işçi vizesinde izin aşamaları özellikle bireysel olanlarda davetiyenizin gelmesiyle başlar. Bireysel Rusya işçi vizesi başvuruları Rusya İstanbul Başkonsolosluğunda yapılabilmektedir. İşlem süreleri Rusya Konsolosluğunun vize departmanının iş yoğunluğuna, konsolosluğun tatil günlerine göre değişebilmektedir.

Rusya işçi vizesi çok girişli alınan bir vize türü olup vizenin geçerli süresi 365 gün ile 3 yıl arasında değişmektedir. Rusya çalışma vizesi başvuruda bulunurken önemli konulardan biri HIV (Aids) testinin yaptırılması ve işe giriş kontratının hazırlanmış olmasıdır. Bu HIV testinin zaman zaman Rusya’ya gidildiğinde de Rusya Federasyonundaki yetkili tıbbi kurumlardan da yaptırılması talep edilebilmektedir.

Rusya işçi vizesinde aşamalar:

Rusya işçi vizesinde başvurular Rusya’nın Türkiye’deki konsoloslukları tarafından kabul edilmekte, şahsen veya danışmanlık hizmeti veren kurumlar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Rusya işçi vizesine başvurusunda bulunan vatandaşlar bulaşıcı hastalık riskine dair testleri yaptırmalı ve Rusya’da çalışacağı şirket ile yapığı iş kontratını evrakları arasında tutmalıdır. Rusya’da çalışacak olduğunuz şirket Rusya’daki İşçi Bulma Kurumuna sizin çalışma vizeniz için başvuru yapar.

İşçi Bulma Kurumu yapılan bu başvuru yine Rusya’daki Yabancı İş Gücü çalışma İzni başvurulmadan 30 gün önce yapılması gerekmektedir. Yabancı İş Gücü alınana kadar 15 günde bir İşçi Bulma Kurumuna ilgili iş pozisyonlarıyla ilgili bildirimde bulunulmalıdır. İşçi Bulma Kurumuna Yabancı İşçi Çalışma İzni başvuruda bulunduktan sonra 30 takvim günü geçmesi gerekiyor ve bütün bu süreçlerin toplamı 60 günü bulabiliyor.

Rusya’da çalışmak isteyen işçi ve personeller için bilgilendirmek istediğimiz bir diğer konuda Rusya işçi vizesinin bağımsız bir vize olmadığıdır. Yani bu izin ve vizeler sadece çalışılan şirket üstüne çıkar ve bu şirket ile sözleşmenizin bitmesi veya buradan ayrılmanız durumunda iptal olur. Halk arasında bilinen “Rusya işçi vizesi” alıp sonra Rusya’ya gidip iş bakarım gibi bir durum söz konusu değildir. Rusya’da iş bakmak ve aramak için böyle bir vize alamazsınız. Rusya’da iş aramak istiyorsanız 90 günlük ticari vizeler veya 1 aylık turistik vize ile gidip ilgili araştırmalarınızı yapabilir. Çalışacağınız şirket ile görüşme yapıp anlaşma sağladıktan sonra vize tipinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için anlaşmış olduğunuz işveren sizlere davetiye ve çalışma iznininz hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Kyn: Rusya İçişleri Bakanlığı Göç KuruluRusya iç işleri bakanlığı

Rusya vizelerinin diğer tipleri;

✪ Rusya turistik vizesi ✪ Rusya çalışan vizesi ✪ Rusya vks vizesi ✪ Rusya senelik vize ✪ Rusya ticari vize ✪ Rusya aile vizesi ✪ Rusya elektronik vize