Rusya senelik vize başvurusu

Rusya senelik vize başvurusu için tipleri incelediğinizde birkaç vize başvuru tipi olduğunu göreceksiniz. Rusya vize tipleri aslında maliyetlendirilirken sadece giriş sayısına göre fiyatlandırılmaktadır. Vize giriş sayıları şöyledir; Tek girişli (Single), iki girişli (Double) ve çok girişli (multiple). Bu vize tiplerinden herhangi birini seçtiğinizde ödeyeceğiniz harç miktarıda buna göre değişecektir.

Rusya senelik vize başvurusu dışında örneğin: Rusya turist vizesi, tek girişli ve maksimum 30 günlüktür. Rusya turistik vize için tek giriş harcını ödeyeceksiniz. Turistik vizenin süresinin kısa olması ve amacının da bir kerelik olmasından dolayı tek giriş verilmektedir. Rusya senelik vize başvurusunda durum farklıdır.


Rusya senelik vizesinin başvuru aşamaları;

Rusya yıllık vizesi çok girişli olmaktadır. Burada amaç Rusya ile Türkiye arasında ticaret yapan, görüşmeler yapan, firma ziyaretlerinde bulunan kişiler veya sene içerisinde birden çok kere Rusya Federasyonu topraklarını ziyaret etmesi gereken kişiler için kolaylık sağlanmasıdır. Türkiye’deki bir çok ihracatçımızın rahatlıkla kullandığı vize tipidir. Çünkü üretim yapan ihracat işletmeleri veya Rusya ile ticari faaliyetleri olan kuruluşlar ani toplantılar veya firma ziyaretleri için bekleme yapmadan hemen biletini alıp uçmaları gerekmektedir.

Bu yüzden her zaman vizelerin hazır ve pasaportlarında olması gerekmetedir. Rusya vizesinin olmadığını düşünürseniz vize işlemlerinin süresi 5 gün ile bazen yoğunluğa göre 10 gün sürmektedir. Bu durumda ne müşteri bu kadar beklemekte nede orada ortaya çıkan sorun. Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü eğer Rusya ile geliştirmekte olduğunuz ticari ilişkiler var ve potansiyel ziyaret ihtimali barındırıyorsa siz müşterilerimize mutlaka Rusya senelik çok girişli vize çıkarmalarını tavsiye ederiz. Şimdi Rusyanın yıllık vize prosedürü nasıl işliyor adımlar nelerdir onlardan bahsedelim.

  • Business vize davetiye başvurusunun gerçekleştirilmesi. Moskova’da bulunan şirketimiz sizin adınıza FMS’ye bir davetiye başvusunda bulunur. Bu davetiye başvurusu en önemli kısımdır. Çünkü yaklaşık olarak on ile on beş gün bu davetiye çıkarılması sürmektedir. Davetiye üstünde sizin kimlik ve pasaport bilgileriniz ve bizim şirket bilgilerimiz bulunmaktadır. Burada Rusya makamlarına şunu ifade ediyoruz; şirketimiz bu kişiyi davet ediyor Rusya’ya gelebilir. Yani bir nevi bizim sorumluluğumuz ve güvencemiz altındadır. Ayrıca ticari ilişkiler geliştiriyoruz. Bu konuda yardımcı olun mesajı vermektedir.
  • Rusya vize başvuru formunun doldurulması. Rusya ofisimizden gelen davetiyeniz elektronik formatta olmaktadır. Üstünde barkod ve pasaport bilgileri bulunmaktadır. Bu aşama elimize ulaşan bu barkodlu davetiye (invitation letter) aynı zaman da İstanbul Rusya Konsolosluğu teleks sayfalarına da ulaşmış bulunmaktadır. Bu aşamada acentemiz onay için Konsolosluğa bu davetiyeyi yollar ve bilgiyi konfirme eder. Akabinde vize başvuru formunu doldurur. Bu form ile birlikte ihtiyaç olunun Pasaportunuz ve iki adet vesikalık fotoğraftır. Bu evraklar ile birlikte vize başvurusunu yapmak üzere VFS Global VAC merkezine ulaşır. Rusya vize işlemleri burada beş iş günü veya ekspres başvuru ile bir iş günü içerisinde sonuçlanır.

Yukarıda anlattığımız gibi Rusya yıllık vize işlemleri iki etaplı bir işlem olmaktadır. Birincisi Rusya’da geçen süreler, ikinci kısmı ise Türkiye’de yani İstanbul Konsolosluğunda geçen sürelerdir.

Tüm bu süreler belki göze çok gelebilir ancak sadece bir turistik vize başvurusunun dahi 5 gün sürdüğünü düşünürseniz Yıllık çok girişli bu vize türü için beklemeye değer.

Ayrıca iyi planlanmamış bir acil ziyaret de harcanacak ekspres başvuru ücreti ise Yıllık vize ücretini çok kere geçmektedir. O yüzden bir kere alıp bir daha bütün sene vize derdinden kurtulmanız çok yerinde bir karar olacaktır.

Rusya senelik vize ücreti;

Rusya senelik vizesinin ücretlerine gelince yıllık ve çok girişli olduğu için harçlarıda yüksek olmaktadır. Bu durumda hem Rusya Konsolosluğu hemde Rusya’nın FMS yani göçmen bürosuna ödenen harçlar ortaya çıkmaktadır.

Ancak fikir vermesi açısından burada söyleyebileceğimiz 700$ ile 800$ arasında olabileceğidir. Burada rakamın büyük bir kısmı Rusya tarafına gitmekte olduğu unutulmamalıdır. Senelik vize ücretinin bir kısmı avans alındıktan sonra sipariş geçilmektedir.