Rusya ticari vize

Rusya ticari vize başvurusu hem Rusya hem Türkiye tarafında tamamlanan işlemler sonrası alının bir vize tipidir. Rusya ticari vize aynı zaman Business vize olarakta bilinir. Ruslar ve Rusça dökümanlarda Delovaya (Деловой) şeklinde geçer. Rusya ticari vizesi iş amaçlı olup Rusya’da yapılacak ticari görüşmeler ve iş toplantıları için çıkarılmıştır.

Rusya Türkiye arasında yapılacak olan ticari görüşmeler, iş toplantıları vs gibi konuları kapsayan tüm durumlarda Rusya ticari vizesi kullanılması gerekmektedir. Seçilen vize tipi amaca uygun olması gerektiği için eğer bu amaçlardan biri ile Rusya ziyareti yapıyorsanız mutlaka business vize tipi olan bu delevoy vize ile ziyarete gitmelisiniz. Yine hatırlatmak isteriz ki Rusya ticari vizesi sizlere Rusya’da çalışma hakkı vermez. Çalışılması durumunda cezalı veya haksız duruma düşebilirsiniz. Eğer Rusya’da çalışmak gibi bir durum söz konusu ise Rusya çalışma vizesi alınması gerekmektedir.

Rusya Konsolosluğu Rusya vizesi başvurularında seyahat amacı önemli rol oynamaktadır. Seyahat amacının doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Tek tip bir Rusya vizesi yoktur. Bu nedenle Rusya vizesi başvurularında kişisel bilgilerin ve seyahat amacının doğru şekilde aktarılması gerekmektedir. Rusya turistik ve ticari vize başvuruları farklı evraklarla işlem görür. Seyahat amacına uygun yapılmayan başvurularda verilen bilgi ve belgelerdeki tutarsızlık durumunda Rusya vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır.

Örneğin Rusya turistik vizesi ile ülkeye giriş yaparak ticari eylemde bulunduğu tespit edilen kişiler hukuki işlemlere tabi tutulabilmektedirler.

Rusya ticari vize seyahat amacına bağlı olarak tek girişli, iki girişli veya çok girişli olarak verilmektedir;

Rusya ticari vize 3 aylık (Single) tek girişli

Rusya Federasyonuna ticari amaçla seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarına 1 kez giriş 1 kez çıkış hakkı sağlar. Bu vize ile yapılan seyahatlerde yeniden giriş yapılmak istenmesi durumunda yeni bir Rusya vize başvurusu yapılmalıdır. Tek girişli vize ile seyahat tarihleri süresinde Rusya’da kalabilirsiniz ve bu süre 90 günü aşmayacak şekilde düzenlenir. Tek girişli vizeler Rusya ticari vize kapsamındadır.

Rusya ticari vizesi 3 aylık (Double) çift girişli

Rusya Federasyonunu ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarına 2 kez giriş ve 2 kez çıkış hakkı sağlar. İki girişli Rusya ticari vizesinin süresi en fazla 90 gündür. Çift girişli vize Rusya ticari vize başvuruları için geçerlidir. 3 aylık vize turistik vizeye alternatif olarak çok uygundur örneğin bazı durumlarda 1 aylıkbir süre yeterli olmuyor. Ancak 1 sene de çok uzun bir süre oluyor. Böyle zaman aralıkları için 3 aylık vize alıp Rusya’da bulunan işlerinizi çok rahatlıkla halledebiliyorsunuz. Burada acil durumlarda tekrar Türkiye’ye dönüp işinizi halledip yine Rusya’ya giriş yapıp kalan süre tamamlanabilir. Giriş sayısı evrak ve işlemlerde bir şey değiştirmemekte olup sadece Rusya vize harcında iki katı gibi bir ödeme çıkmaktadır. Bununla birlikte Rusya vize davetiyesinde mutlaka double entry yazması gerekmektedir.

Rusya ticari vize 1 yıllık (Multiple) çok girişli

Genellikle İhracatçı Türk işadamlarımızın tercih ettiği vize tipidir. İstenildiği an uçağa binip Rusya ziyareti yapabilirler. Bir den çok girişli olması bu giriş sayılarını hesaplamalarına gerek kalmaz Rusya Federasyonunu ticari amaçla ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşlarına en az iki ve daha fazla Rusya Federasyonunu ziyaret etmek hakkı sağlar. Çok girişli vize, Rusya Federasyonu’nda her 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla kalma hakkı tanır. Rusya Konsolosluğu turistik vize başvurularını çok girişli olarak vermez. Rusya turistik vizesi en fazla bir ay olduğu için ve her seferinde vize işlem süresini beklemek zorunda olduğunuz için çok zor bir işlemdir. Rusya ticari başvuruları çok girişli vize statüsünde olup 1 yıl süreli olarak alınmaktadır. Çok girişli olması ve 1 yıl boyunca geçerli olması bir avantajdır.

Rusya ticari vizesi belirli bir zaman aralığını kapsar. Ticari vizenin süresinin uzatılması Rusya’daki yetkili makamlar tarafından yapılır. Rusya ticari vizesinin içeriği çalışma vizesinden farklılık göstermektedir. Çalışma her ne kadar ticari olarak görünse de ticari vize kategorisine girmemektedir. Rusya ticari vize ile 1 yılda olsa kesinlike çalışma hakkı vermez. Business yani ticari faaliyet yürütme hakkı verir. İstenilen şehir ve bölgede ziyaret yapabilir görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. Ancak davetiye ve başvuruda ilk giriş yapılacak olan şehirler mutlaka belirtilmeli ve ona göre Rusya Konsolosluğuna bilgi verilmelidir.

Rusya vizesinin işleneceği pasaportun Rusya seyahati dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliğinin olması ve Rusya vizesinin basılması için 2 boş sayfasının bulunmalıdır. Rusya Konsolosluğu yırtık ve aşınmış sayfaları olan pasaportları kabul etmemektedir.

Rusya ticari vize başvurularında Rusya’daki firmadan davet mektubu alınmalıdır. Rusya vize davetiyesinin orijinalinin ibraz edilmesi zorunludur. Davetiyenin Rusya Dışişleri Bakanlığından onaylı olması gerekmektedir. Davetiye davet eden şirketin, organizasyonun ya da yetkili kişinin adı-soyadı ve ünvanı bulunmalıdır. Firma ve eğitim kurumlarının gönderdiği davetiyelerde ulaşım bilgisinin yer alması gerekmektedir.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların ikamet belgelerini başvuru sırasında ibraz etmeleri gerekmektedir. Yabancı uyruklu vatandaşların pasaportları seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır.

Rusya vize çeşitleri;

✪ Rusya turist vizesi ✪ Rusya çalışma vizesi  Rusya işçi vizesi ✪ Rusya vks vizesi ✪ Rusya yıllık vize✪ Rusya ticaret vizesi✪ Rusya aile vizesi ✪ Rusya elektronik vize