Rusya turist vizesi nasıl alınır

Rusya turist vizesi nasıl alınır?

  1. Rusya vize başvuru formu doldurulması.Rusya vize başvuru formunu online olarak doldurup, Rusya Konsolosluğuna göndermelisiniz. Bu formu doldururken voucher belgesinde bulunan ilgili confirmasyon numaralarını da doğru yerlere girmelesiniz. Ayrıca formun sonunda mutlaka gönderilen yer doğru seçilmelidir. Örneğin Ankara’da ikamet ediyorsanız Ankara’yı seçmelisiniz. Aracı kurum olan VFS Global ile başvruu yapacaksanız bu kurumun ismini açılır pencereden seçmelisiniz. Rusya vize başvuru formuna online olarak burada görebilirsiniz. https://visa.kdmid.ru formu ancak İngilizce olarak doldurabilirsiniz. Ayrıca form girişi yapılırken belirlediğiniz şifreyi unutmamalısınız.
  2. Başvuru formunun yazdırılması.Online olarak gönderdiğiniz başvuru formu konsolosluk ve aracı kurumların yazılımlarına otomatik olarak ulaşmatadır. Ancak bu gönderdiğiniz formu sizde bir yazıcıdan çıkış alıp imzalayarak, günün tarihini yazıp, üstüne fotoğrafınızı yapıştırmalısınız. Bu şekilde bu form ile başvuru saatinde randevunuza gidebilirsiniz.
  3. Rusya vize evrakları hazırlanması.Başvuru formunuz hazırlandı. Randevunuzu aldınız. Peki başka hangi evraklara ihtiyacınız var. Rusya turist vizesi için evraklar oldukça azdır. Başvuru formunuzun yanında istenen evrakalar; voucher belgesi, garanti pismo, otel rezervasyonu, uçak rezervasyonu ve iki adet vesikalık fotoğraf olacaktır. Fotoğrafın özellikleri 35mm-45mm ebatlarında ve arka fonu beyaz olmalıdır.
  4. Konsolosluktan Randevu alınması.Randevu alınması işlemi bizzat kendiniz eğer Rusya vize başvurusu yapmak istediğiniz takdirde yapılması gereken işlemdir. Yani benim vaktim var herşeyimi kendim hazırlamak istiyorum dediniz ve buraya kadar geldiniz. Tüm evraklar da hazır başvuruyuda online gönderdiniz ve şuan randevu için hazırsınız. Rusya Konsolosluğu İstanbul Elektronik Randevu sistemi sitesinden http://istanbul.kdmid.ru randevunuzu alabilirsiniz. Randevu genellikle bir hafta ileriye doğru verilebilmektedir. Randevu oluşturduğunuzda sizlere bir e-posta ile bilgilendirme ve randevu alındığına dair bir doğruluma postası gelecektir.
  5. Rusya Konsolosluğu evrak teslimi.Aldığınız randevu saatinde Konsolosluk kapısın önünde olun. Sırayla içeri alındıktan sonra Rusya vize başvuru formunuz ve diğer evrakları ilgili memura teslim edebilirsiniz. Evrak kontrolleriniz bittikten sonra Rusya vize ücretini ödeyerek başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Başvuru belgenizi alıp 5 iş günü sonra pasaport teslimine gelebilirsiniz.

Rusya turist vizesi nasıl alınır aşamalarını bir kaç bölüme ayırarak anlatmaya çalıştık. Rusya turist vizesi nasıl alınabileceğini örneklerle açıkladık. Yine de diğer evrak ve belgelerin neler olduğunu öğrenmek için Rusya vize evrakları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Rusya vize çeşitleri;

✪ Rusya turist vizesi ✪ Rusya çalışma vizesi  Rusya işçi vizesi ✪ Rusya vks vizesi ✪ Rusya yıllık vize✪ Rusya ticari vize✪ Rusya aile vizesi ✪ Rusya elektronik vize