Rusya turist vizesi

Rusya turist vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, öncelikle Rusya’ya gidiş amaçlarına uygun olacak vize türünü belirlemeliler. Rusya vize işlemleri seçilen bu vize türüne göre yürütülecektir. Rusya vize evrakları seçtiğiniz bu vize için farklılık göstercek, Rusya vize ücreti buna göre ödenecektir. Rusya için vize seçiminde sizlere yardımcı olabilmemiz için ziyaret amaç ve sürelerini danışmanlarımıza detaylı şekilde anlatınız.

Kısa süreli vizelerden olup ziyaretçi kişiye Rusya Federasyonu içerisinde turistik amaçlı yapacağı ziyaretlerde kendisine kalma hakkı tanır. Rusya turist vizesi turizm amaçlı ziyaretler için kullanılır ve ticari faaliyetler için kullanılması doğru değildir. Örneğin Rusya’da turistik yerleri gezip, fotoğraf çekmek v.s gibi ziyaretler yapmak turizm amacı taşır ve Rusya turist vizesine ihtiyacınız vardır. Ayrıca belirtmek gerekir ki, Rusya için vize başvurusu yapacak kişiler Rusya turist vizesi almak isterlerse “Yeşil Pasaport” sahibi olsalar bile vize mecburiyeti vardır.

Rusya vize evrakları olarak bize göndermeniz gereken pek fazla evrak yoktur. Bunun sebebi bizim bütün evrakları kendimizin sizler adına hazırlamamız. Örneğin otel rezervasyonu veya uçak rezervasyonu gibi formalite icabı olan Rusya vize evrakları bizim ofisimizde hazırlanır ve siz yine kendi gerçek uçuş ve otel bilgilerinizi kullanırsınız. Bize gerekli olan sadece pasaportunuz ve 2 adet vesikalık fotoğrafınızdır.

Rusya vize voucher belgesi

Rusya vize evrakları hazırlanırken burada dikkat edilmesi gereken bir başka önemli konuda “Voucher” belgenizdir. Voucher belgesi bir nevi turist vizesi için davetiye anlamına gelmektedir. Yani sizi Rusya’ya davet eden kişinin bilgileri ve sizin pasaport bilgilerinizin yazılı olduğu ıslak imzalı ve mühürlü bir davetiye türüdür. Turizm alanında bu davetiye belgesine “voucher” denmektedir. Rusya turist vizesi başvurusunda Rusya vize evrakları arasında olması gereken bir belgedir. Bu belge olmaz ise Rusya turist vizesi için başvuru yapamazsınız.

Rusya Voucher Belgesinin üstüne yazılı olan alanlardan biride Rusya Federasyonu’na giriş yapacağınız şehir adı ve kalacağınız otelin adı ile kaç gün kalacağınız yazılıdır.

Beyan ettiğiniz şehir üstüne konsolosluk Rusya turist vizesini onaylamakta ve pasaportunuza yapıştırmaktadır. Eğer gideceğiniz şehir vizenizi aldıktan sonra değişiklik gösterirse. Örneğin Moskova vizesi olarak aldığınız voucher daha sonra başka nedenlerle gitmeniz gereken Petersburg olursa bunu bize bildirmeniz gerekir ki yeni bir Voucher belgesi düzenleyelim. Aksi taktirde havalimanında vize memuru tarafından sorun çıkartılabilir.

Rusya turist vizesi ücreti

Rusya vize ücreti için ödeyeceğiniz rakam seçtiğiniz Rusya için vize tipine göre değişmektedir. Örneğin tek girişli Rusya vizesi ile 2 girişli Rusya vizesi farklı ücretler ile başvuru yapılmaktadır. Rusya vize işlemleri yürütülürken bu vize bilgileri göz önünde bulundurulmalıdır. Rusya vize ücreti olarak ödenecek fiyatlar aşağıdaki tablomuzda yer almaktadır. Rusya için vize başvurusunda en ucuz olan vize türü 1 haftalık tek girişli turistik vizedir ve fiyatıda 175$’dır. Bu fiyata tüm masraflar ile acente servis bedelimizde dahildir. Kurumsal müşterilerimiz için + kdv olarak faturaları kesilmektedir.

Rusya turist vizesi30 Günlük vizeTek Girişli Rusya Vize5 gün (Normal)175$
Rusya turist vizesi30 Günlük vizeTek Girişli Rusya Vize2 gün (Express)250$
Rusya turist vizesi1 Aylık vizeÇift Girişli Rusya Vize5 gün (Normal)275$
Rusya turist vizesi1 Aylık vizeÇift Girişli Rusya Vize2 gün (Express)395$

Rusya turist vizesi işlemleri

Rusya vize işlemleri başlatmak için öncelikle sizlerin pasaport bilgilerinize ihtiyacamız vardır. Rusya vize işlemleri başlatılmadan önce vize tipi belirlenmelidir. Bunun sebebi Rusya vize tipi için ayrı Rusya vize ücreti ödenmektedir. Bütün bu belirlemeler tamamlandıktan sonra vize işlemleri şu şekilde yürümektedir. Örneğin Rusya turist vizesi almak için adınıza voucher belgeniz ile garanti mektubunuz düzenlenir.

Başvuru formlarınız doldurulur, Rusya vize ücreti ödenir, Rusya vize evrakları ile birlikte pasaportunuz konsolosluğa teslim edilir. Normal başvuru süresi 5 iş günüdür. Pasaportunuz Rusya vizesi üstüne yapıştırılmış şekilde konsolosluktan teslim alınır ve sizlere iletilir. Gerek kargo yolu ile gerekse moto kurye ekibimiz sizin adresinize ulaştırır. Rusya vize işlemleri profesyonel vize danışmanlarımız tarafından yürütülürken sizde hem zaman kaybından hemde hatalı işlemden kaynaklı vize reddinden korunmuş olursunuz.

Bazı dönemlerde bayram tatilleri ve bir kaç ay sonra gerçekleşecek toplantılar, maçlar, konferansalar için müşterilerimiz uçak biletlerinin yükselmesinden korunmak için daha önceden biletlerini almak istemektedirler. Böyle zamanlarda önce Rusya turist vizesi çıkartıp daha sonra da uçak biletini almak istiyorlar. Bu tip bayram öncesine veya event öncesine denk gelen tarihlerde Rusya turistik vizesi başvurusu yapıyoruz ve vizenizi alıyoruz.

Ancak bu vize tarihi en fazla 6 ay (180 gün)’ü geçmemesi koşuluyla çıkmaktadır. Yani Rusya turist vizesi üstünde vize başlangıç tarihi sizin verdiğiniz 6 ay ileri bir tarihte başlayacak şekilde olmuş oluyor. Tabiki Rusya vize evrakları da ona göre hazırlanmış oluyor. Böylelikle önümüzdeki aylar için vizeniz hazır olmuş olmaktadır. Aynı şekilde Rusya ticari vizesi içinde bu şekilde davetiye yada girişler belirlenmiş olmaktadır. Rusya turist vizesi daha çok bayramlarda vatandaşlarımızın tatil için gittiğinden önceden vize alarak böylelikle hem dolar kurundan hemde uçuş biletinin yükselmesi riskinden de korunmuş olurlar.

Rusya turistik vize başvurularında istenen evraklar orijinal ve ıslak imza ve kaşeli olmalıdır. Bazı Konsolosluklarda evraklar fotokopi olarak kabul edilmektedir. Özellikle Ankara fotokopi kabul ederken. İstanbul sadece asılları kabul eder. Bu yüzden başvuru öncesi mutlaka bilgi alınız.

Rusya için vize başvurusu yapacak olan turistik amaçlı kişiler. Zaman zaman çift giriş talebinde bulunmaktadır. Özellikle Abhazya ziyaretlerinde bölgeye ulaşım sorunundan dolayı Rusya’ya giriş çıkış yapılması gerektiği için double entry girişli vizeler alınmak zorundadır. Rusya Federasyonu turistik vize için ancak 2 girişe bir başka ülkeye gidilmesi durumunda izin vermektedir. Örneğin Türkiye’den çıkıp, Rusya girişi yaptınız. Ardından Rusya’dan tekrar çıkıp Bakü’ye gittiniz ve geri dönüp Rusya üstünden Türkiye’ye geldiğiniz takdirde bunu iki giriş sayıp belgelerinizi de bu şekilde sunarsanız kabul etmektedir.

Rusya için turistik amaçlı vize başvuruları Türk vatandaşı olmayan ve Türkiye’de yaşayan yabancılar için hem başvuruları farklı hemde istenen evraklar farklı sunulmaktadır. Yani Türkiye’de bulunan bir İran vatandaşı Rusya vize başvurusunda bulunurken Turist vizelerde ikamet tezkeresi veya oturum fotokopisini sunmak zorundadır. Bununla birlikte bazı yabancı vatandaşları Konsolosluk görüşmeye çağırıp görmek isteyebiliyor. Bununla birlikte Rusya turistik amaçlı vizelerde yabancılarda seyahat sağlık sigortası da görmek istiyor. (Rusya içişleri bakanlığı)

Rusya’nın Türkiye için verdiği diğer vize tipleri;

✪ Rusya turist vizesi ✪ Rusya çalışma vizesi  Rusya işçi vizesi ✪ Rusya vks vizesi ✪ Rusya yıllık vize✪ Rusya ticari vize✪ Rusya aile vizesi ✪ Rusya elektronik vize