Rusya vize başvuru formu nasıl doldurulur

Öncelikle Rusya vize başvurusu için vize tipi belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü başvuru formunu doldururken ilgili yerlerde sorulan sorulara bu vize tipinize göre cevap vermeniz gerekmektedir.

Rusya vize başvurusu için indirilen form kesinlikle manuel bir form değildir. Yani başvuru formu online olarak doldurulmaktadır. Eski tip başvuru formları statik olup formu bir yazıcıdan çıkış alıp elle doldurup fotoğraf yapıştırmak yetiyordur. Şu anda bu sistem değişti. Rusya vize başvurusunda bulunmak için önce online olan bu formu doldurup sonra bu doldurduğunuz formu çıkış alarak kendiniz de imzalamalısınız.

İmzaladığınız bu formla birlikte Rusya Konsolosluğu veya Rusya Federasyo’nun anlaşmalı kurumu olan VFS Global şirketine gitmelisiniz. Ancak burada bir başka ayrıtıda başvuru yapacağınız yeri belirlemeniz olacaktır. Yani siz öncelikle başvuruyu nereden yapacağınızı da belirlemelisiniz ki formun son kısmında doldurduğunuz bu başvurunun hangi vize kurumuna göndermek istediğnizi seçmenizi sormaktadır. Rusya vize başvuru formunuzu eğer Ankara’da oturuyorsanız Ankara VFS veya Ankara Rusya Konsolosluğunu seçip yollamanız gerekmektedir. Rusya vize işlemlerine başlamadan evvel bu bilgileri netleştirmenizde fayda vardır.

Şimdi çok karmaşık bir konu olan Rusya elektronik başvuru formunun websitesine bu linki tıklayarak https://visa.kdmid.ru/ formu doldurabilirsiniz. Bu linki bulmak o kadar zor ki bir sürü fake, sahte fraud siteleri bir kenara dursun. Google Ads ilanları ile ön sayfalara çıkan vize şirketleri yüzünden gerçek Rusya vizesi başvuru formu sitesine ulaşmanız imkânsız hale gelmiştir. Bizim uzmanlık alanımız vize olmasına rağmen biz bile oldukça zor bir şekilde ulaşmaktayız. Bu siteye ulaşacam diye birçok siteye bilgi girip hatta randevu adı altında birçok vatandaşımız dolandırılmış bulunmakta. Şimdi Rusya vize başvurusu doldururken nelere dikkat etmeli hangi bölümde ne cevaplar yazılmalı onlara biraz değinelim;

Rusya vize başvuru formu

Completion of electronic visa application form

Online visa application form olarak geçen bu formda maddeler halinde başvurunuz ile ilgili olan tüm bilgileri girmeniz istenir. Burada bizde maddeler halinde her alana hangi bilgileri girmeniz gerektiğini yazacağız. Aşağıdaki başvuru resimlerini de inceleyiniz lütfen.

 1. Nationality diye geçen bu kısımda genellikle karıştırılan bir konu da doğum yeri ile uyruk arasındaki farktır. Buraya pasaportunuz hangi ülkeye ait ise onu yazmanız gerekmektedir. Yani eğer Almanya’da doğmuş olsanız bile eğer bir Alman Pasaportuna sahip değilseniz Alman vatandaşını seçemezseniz. O yüzden hangi devlete ait pasaport ile başvuru yapıyorsanız o ülkenin vatandaşılığını burada seçmeniz gerekmektedir. Turkey olarak seçip burayı geçebilirsiniz.
 2. Surname Pasaportta geçtiği şekilde soyisminizi buraya girmelisiniz. Büyük karakterler ile yazarsanız Türkçe karakter sorununu geçmiş olursunuz. Sistem şuanda Türkçe karakteri kabul etmemektedir. Eğer isminizde ğ, ı, ç, ş, ü gibi harfler var ise ingilizce olarak büyük harf ile yazabilirsiniz. Örneğin OMER, CALISKAN, AGAOGLU v.s gibi.
 3. Firstname Burada yine ilk isminizi Pasaportunuzda geçtiği şekilde yazmanız gerekmektedir. Eğer varsa ikinci isminizide burada boşluk bırakarak yazabilirsiniz. Yine aynı şekilde Türkçe karakter kullanmadan İngilizce karakter kullanarak isminizi buraya giriniz.
 4. Date of birth Doğum tarihinizi gireceğiniz alandır. Eğer gerçekte farklı bir tarihte doğmuş olsanız bile geçerli olan tarih kesinlikle Pasaportunuz da yazılı olan tarih olacaktır. burada format olarak önce gün, ay ve yıl şeklinde olacaktır. (gün/ay/yıl)
 5. Sex Burada cinsiyetiniz sorulmaktadır. Erkek veya Bayan olacak şekilde iki seçenek vardır. Tabiki burada ingilizce formu doldurmak zorunda olduğumuz için Male: Erkek demek, Female: Bayan demek buna göre girişlerinizi yapınız.
 6. Passport Bu bölümde Pasaportunuz hakkında bilgilerin girilmesi istenmektedir. Pasaport numarası (Passport No), Pasaportun verildiği tarih(Date of issue) ve Pasaportunuzun geçerli olduğu tarihi girmeniz gerekmektedir. Pasaportun geçerlik süresi Rusya Konsolosluğu için en az altı aylık olmaz zorundadır. 5 aylık olan pasaport geçerlik süreleri için vize başvurusu yapılamamaktadır.
 7. Purpose of visit Ziyaret amacınız, yani Rusya’ya yapacağınız seyahatin hangi sebeple olduğu sorulmaktadır. Bu bölümde ki seçenekler; turistik, amaçlı turizm, çalışma vizesi, ticari faaliyet şeklinde bir çok seçenekten oluşmaktadır. Genellikle Rusya turist vizesi veya çalışma vizesi burada seçilmektedir. Bu seçeneği belirledikten sonra 8. maddede vize kategorisi belirlenmektedir.
 8. Category and type of visa burada ki seçeneklerde eğer turisik amaçlı vize başvurusunda bulunuyorsanız common tourist seçeneği seçilerek turist vizesine başvuru yapabilirsiniz.
 9. Number of entries Burada seçilen vize tipinize uygun olacak şekilde ülkeye giriş sayısını istemektedir. Eğer turistik vize ile gitmek istiyorsanız bu ancak tek giriş olabilir. Ama bazı durumlarda 2 girişe izin de verilmektedir. Çalışma vizesi veya Ticari vizelerde çok giriş, iki giriş de mümkün olmaktadır. Burada davetiyenizin üstünde yazan giriş sayısına göre cevap vermeniz gerekmektedir.
 10. Date of arrival and departure Bu maddede Rusya’ya giriş yapacağınız tarih ve ayrılacağınız tarihi bildirmeniz istenmektedir. Rusya’ya gireceğiniz tarih vizenizde yazacak olan tarihtir. Bunun daha öncesi veya daha sonrası bir geçerliliği yoktur. Rusya vize tarihi başlangıç olarak ileri tarihli alınabilmektedir. Örneğin 5 ay sonrası için vizenizi alıp pasaportunuzu yanınızda taşıyabilirsiniz. Ancak bunun daha öncesi giriş yapamazsınız. Aynı şekilde eğer vize tarihi bittikten sonra Rusya’da bulunmaya devam ederseniz, mahkeme yolu ile ülkeden deport edilir ve ciddi bir ceza ödersiniz. Bu durumda tekrardan vize alamanız çok zor yada hiç olmayacaktır.
 11. Host organisation you intend to visit bu kısımda ev sahibi, sizi davet eden veya voucher düzenleyen şirketin bilgileri talep edilmektedir. Eğer turistik amaçla voucher belgesi ile başvuru yapıyorsanız turizm şirketinin belgeleri buraya girilmelidir. Company Name kısımna davet eden şirket, Reference No kısmına ise voucher belgesinde yazan numara ile conformation no girilmelidir. Son olarak da bu şirkete ait olan adres bilgisi. Burada eğer çalışma vizesi için başvuru varsa davetiye üstünde yazan çalışma yapılmayı planlanan şirketin bilgileri girilecektir.
 12. Route of journey (Destination points) Rusya Federasyonu topraklarına giriş yapacağınız şehirleri belirlenemiz gereken alandır. Bu alanda hangi şehirden giriş yapacaksanız onu belirtmeniz gerekiyor. Eğer bir davetiye ile başvuru yapıyorsanız davetiyenizin üstünde yazılı olan şehirlerin dışında bir yer yazmayınız. Eğer bir voucher belgesi ile başvuru yapıyorsanız voucherın üstünde yazılı olan şehri giriniz. Burada belirtilen şehirlerin dışında ülkeye giriş yapmanız doğru değildir, sorunlarla karşılaşabilirisiniz.
 13. Childeren under 16 years and other relatives written in your passport Eğer sizinle birlikte seyahat edecek olan 16 yaşından küçük ve pasaportunuza kayıtlı bir çocuğunuz varsa bunun belirtilmesini istemektedir. Ancak belirtmekte fayda var tüm çocuklarınız 1 yaşında olsa dahi Rusya vizesine tabidir. Onlar için de aynı şekilde vize başvurusu yapmak zorundasınız.
 14. Your permanen address, telephone number, fax number, E-mail Bu bölümünde başvurunuzda adres ve telefon bilgileri istenmektedir. Yine Türkçe karakter kullanmadan ev ve iş adreslerinizi belirtiniz. İş yeri olmaması durumnda sadede ev adresinizi girip bırakınız. Eğer resmi ikamet adersiniz yoksa yinede bir adres doldurunuz. Kontrol yapılmakkatadır. Ancak ihtiyaç halinde sizlere ulaşılabilmek için bir adres gereklidir.
 15. Current/latest place of work son çalıştığınız yer veya çalışmakta olduğunuz yer hakkında adres bilgileri ve pozisyon bilgilerinin girildiği yerdir. Eğer çalışılmıyor ise none seçeneği seçilip geçilebilir. Rusya vizesi almak için çalışma zorunluluğu yoktur.
 16. Information about your previous trips to Russia Daha önce Rusya topraklarında bulunup bulunmadığınızı sormaktadır. Eğer bulunduysanız kaç kere bulunduğunuzu ve en son ne zaman giriş çıkış yaptığınızı belirteceğiniz alandır.
 17. Information about health insurance Eğer seyahatiniz için bir seyahat sağlık sigortası yaptırdıysanız buraya yes, yaptırmadıysanız no diyerek geçebilirsiniz. Bazı yabancı uyruklu kişilerden seyahat sağlık sigortası istenmekte ve zorunludur. Bu durumda yes işaretlenip poliçenin numarasını buraya girmeniz yeterli olacaktır.
 18. Other names used in the past (maiden, pen-name, religious, etc.) Daha önce kullanmış olduğunuz kızlık soyadı veya dini bir isminiz varsa veya nick name gibi kullandığınız başka isimler varsı girilmesi istenmektedir. Buraya none seçeneği işaretlenip geçilebilir.
 19. Your place of birth (if you were born in russia, please specify when and which country you emigrated to) Bu kısıma Pasaportunuz da yazılı olan doğum yerinizi giriniz. Genellikle Pasaportlarımızda doğum yerimiz şehir olarak yazmaz bir ilçe yazar o şekilde ne yazıyorsa aynısını yazmak zorundayız. Eğer Rusya’da doğmuş ve daha sonra göç etmiş iseniz bunu belirtmenizi istemektedir.
 20. Additional information about your relatives burada ek bilgiler kısmı yer almaktadır. Eğer varsa yakınlar hakkında ek bilgileri girebilirsiniz. Rusya’da bir yakınınız varsa resmi olarak akraba kan bağı olan onun belirtilmesini istemektedir.

Buraya kadar anlattığımız Rusya vize başvuru formu doldurup gönder butonuna bastığınızda size indirmek için doldurduğnuz formu pdf formatında otomatik olarak link verecektir. Masaüsütüne inen pdf formatında Rusya vize başvuru formunuzu bir printer yardımıyla çıkış alıp ilgili yere fotoğrafınızı yapıştırın. Günün tarihi ve imzasını atarık VAC başvuru merkezlerine gidin. Bunun için vize randevusu almanıza gerek yoktur.

Rusya vize başvuru formu

Rusya vize başvurusu

Rusya vize başvuru formu pdf formatında indirilir ancak manuel olarak doldurulan bir form değildir. Online olarak oturum halinde yapılan bir formdur. Dolayısıyla önce formu online doldurun sihirbazın sonunda indirilecektir.