Rusya vize istiyor mu

Rusya vize istiyor mu? Rusya vizesi, Malum uçak krizi sonrası (24 Kasım 2015) değişen Rusya ve Türkiye arasındaki vize rejimi 2019 yılında halen devam etmekte olup, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, Rusya için vize başvurusu yapmak zorundayız. İlerleyen tarihlerde Rusya için vize başvurularının bordo pasaportlar içinde kalkacağını düşünüyoruz. Ancak şuanda sadece Yeşil Pasaport sahiplerine vizesiz Rusya hakkı tanınmıştır.

Malum Pandemi Covid-19 sonrası tüm uluslararası uçuşlar da değişiklik olduğu gibi sınır ve vize mevzuatlarında da değişiklikler oldu. Kimi ülkeler kapılarını tamamen kapatırken kimisi belli şartlarda ülkeye girişe izin verdiler. Bazı ülkeler normal vize prosedürlerini uyguladı ve ülkeye girişte karantina şartı koydu. Rusya şuanda vize işlemlerinde elektronik vize (e-vize) servisini iptal etti. Yani ülkeye sadece Turistik vize ile giriş yapılabiliyor. Onun dışında Rusya ticari vizelerinde şuanda pek bir değişiklik yok. Yani Rusya ticari davetiyesi alarak elde edeceğiniz Business vize ile ülkeye giriş çıkışınızda bir problem yok.

Rusya vize istiyor mu sorusunu hangi vize tipleri olarak değerlendirmekte fayda var. Örneği covid sebebiyle şuanda özel davetiyeler durmuş durumda. Yani nişanlınız, arkadaşınız veya bir akrabanız (1’inci derece harici) eğer FMS’den davetiye talebinde bulunursa bunu gerçekleştiremeyecek çünkü pandemi nedeniyle bu servisde (suspended) beklenmeye alındı.

Rusya İstanbul Konsolosluğu işlemlerinde şuanda bir değişiklik yok. Covid testinizi aldıktan sonra uçuşa hazır olabilirsiniz. Bununla birlikte Rusya turistik vize için istenen evraklar şöyle;

Rusya vizesinin evrakları uzun süreli ve kısa süreli vize başvuruları için de farklıdır. Rusya vize işlemleri de buna göre yürütülmektedir. Örneğin Rusya turist vizesine voucher belgesi gerekirken, uzun süreli olan çalışma vizeleri için davetiye gerekmektedir. Ayrıca Rusya çalışma vizesi için pasaportunuz ile birlikte HIV (Aids) testi ibraz etmek zorunludur. Rusya vize evraklarınızı hazırlarken bazı dökümanlar orijinal olarak bazıları ise fotokopi olarak kabul edilmektedir. Ancak bu hem Konsolosluk hemde ülkeler arası farklılık gösterebilmektedir. İstanbul Rusya Konsolosluğu dökümanların orijinalini talep etmektedir.

Rusya turist vizesi evrakları;

  • Pasaport.
  • Fotoğraf vesikalık 35mm. – 45mm.
  • Rusya vize başvuru formu.
  • Voucher Belgesi.
  • Garanti Mektubu.
  • Otel Rezervasyonu.
  • Uçak Rezervasyonu.

Rusya vizesinin işlemlerini yürüttüğümüz müşterilerimizin yorumlarını görmek için google sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
https://g.page/rusyaturistvizesi/review

Rusya vizelerinin diğer tipleri;

✪ Rusya turistik vizesi ✪ Rusya çalışan vizesi  Rusya işçi vizesi ✪ Rusya vks vizesi ✪ Rusya senelik vize ✪ Rusya ticari vize ✪ Rusya aile vizesi ✪ Rusya elektronik vize