Rusya vizeleri

Rusya vizeleri evrakları hazırlarken fotoğraf haricinde bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise voucher belgenizin gerçek ve bir tüzel kuruluş tarafından düzenlenmiş otel, gidiş dönüş tarihlerinizin uçak biletlerinde belirtildiği gibi olmasıdır.

Rusya vizeri için işlemler yapılırken belirtilen otel rezervasyonları ve uçak bilet rezervasyonları sadece ziyaret planını gösteren bir nitelik taşır. Gerçekte ne o uçak bileti ile uçmak zorundasınız nede o otelde kalmak zorundasınız. Diğer ülke vizelerinde olduğu gibi bu evraklar bilgi vermesi açısından gereklidir.

Rusya turistik vizelerde genellikle istenen fotoğraf ölçüsü 35mm ile 45mm arasında olan standart vesikalık fotoğraftır. Arka fonu beyaz olmalı ve mutlaka aydınlık yüzün çevresi belirgin olmalıdır.

– SoHo Danışmanlık

Rusya vizeleri ücreti konusunda bir kaç aşama vardır. Bu aşamalarda kısaca; tek giriş, çift giriş ve çok giriş olarak hesaplanır. Vizenizin türü, tipi ne olursa olsun Türkiye’de ödenecek olan harç ücreti bu giriş sayıları ile belirlenir. Örnek vermek gerekirse Rusya turist vizesinin giriş sayısı 1’dir. Yani tek giriş (single) olduğu için her zaman ücret harcı 80$’dır. Bu rakam ancak giriş sayısı değişmesi halinde değişiklik gösterir. Eğer özel bir durum mesela özel davetiye ile vize başvurusunda yapılacak ise ve davetiyenizin giriş sayısı çift giriş (double) ise bu durumda çift giriş harcı 128$ olmaktadır. Burada tabiki maliyetlere eklenece olan yine başvuru yaptığınız yerin durumuna göre ek bir maliyet gelebilir. Mesela eğer VFS Global şirketi aracılığı ile başvuru yapacaksanız Rusya Konsolosluk harçları haricinde birde 35$’lık VFS’nin servis ücretinide ödemek zorundasınız.


Rusya Türkiye arasında vize uygulaması şimdilik yumuşatılmış görünsede aslında pek o kadar kolayda değil. Rusya için vize başvurusunda bulunurken Yeşil Pasaport sahiplerinin vize almalarına gerek yoktur. Ancak eğer Bordo Pasaport yani diğer bilinen adıyla umumi pasaport sahibi iseniz; bu durumda Rusya’ya gitmek istiyorsanız Rusya vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Rusya ile Türkiye arasında yine bir başka düzenleme ile bazı şehirleri için Elektronik Vize uygulaması başlatılmıştır.

Rusya Federasyonu’na bağlı olan Saint Peterburg ve Kaliningrad şehirlerine gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sadece E-vize başvurusu yaparak bu şehirlere 8 günü aşmamak koşulu ile turistik amaçlı gidebilirler. RF bu konuda online bir platform kurmuştur. Gerekli bilgiler ve fotoğraflar yüklendikten sonra 5 iş günü içerisinde elinize ulaşan A4 boyutunda Elektronik vize (E-vize) formunu çıkış alıp yanınızda bulundurmanız yeterlidir.

Bununla birliket Rusya’nın bu bölgelerine ziyarette bulunacak vatandaşlar kesinlikle bu tarihleri kapsayan ve özellikle Rusya’nın bu bölgelerinde geçerli olan bir seyahat sağlık (Travel Insurance) sigortası kestirmeleri ve poliçelerinide yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Rusya Elektronik vize (e vize) uygulaması kesinlikle turistik amaçla olup, hiç bir şekilde ticari faaliyet ve başka bir amaçla hareket etmenize izin vermez. Bununla birlikte geçici bile olsa bir başka şehire gidip dönemezsiniz.

Giriş yapılan şehirden yine aynı şekilde çıkış yapılmalıdır. Aksi takdirde ceza ve deport işlemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Türkiye şuanda e-vize ile kabul edilen ülkeler listesinde bulunmaktadır. Şimdilik Moskova şehri e-vizesi ile gidilememektedir. Ancak 2020 ve 2021 yılları itibariyle Moskova’nın da Elektronik vizeler ile gidilen şehirler arasına katılacağı duyulmaktadır.

Faydalanılan Kaynaklar: Rusya Göç KuruluRusya İçişleri BakanlığıRusya Turizm BakanlığıRusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu.

Rusya vizeleri;

✪ Rusya turist vizesi ✪ Rusya çalışma vizesi  Rusya işçi vizesi ✪ Rusya vks vizesi ✪ Rusya yıllık vize✪ Rusya ticari vize✪ Rusya aile vizesi ✪ Rusya elektronik vize