Rusya voucher belgesi

Rusya Federasyonu’na ziyaret planlayan tüm vatandaşlarımız kısa süreli ziyaretler için Rusya turist vizesi uzun ziyaretleri için ise uzun amaçlı olan Rusya ticari vizesi ve Rusya çalışma vizelerine başvuru yapmalıdır. Rusya turist vizesi evraklarından olan Rusya vize voucher belgesi başvuru için olmazsa olmaz belgelerden biridir.

Rusya vize voucher belgesi aslında bir nevi davetiye de sayılmaktadır. Ancak çok önemli bir nokta eğer ki başvuru esnasında gerek VFS Global olsun gerekse Rusya Konsolosluğu olsun evraklarınızla başvuruya gittiğinizde eğer “Rusya voucher belgesi” yoksa, başvurunuz geri çevrilmektedir.

Rusya voucher belgesi için Rusya’da bulunan bir turizm şirketi aracılığı ile otel rezervasyonu yapmış olmanız gerekmektedir. Ya da eğer gerçekten bir otel de kalacaksanız otelin belgenizi hazırlayıp size göndermesi gerekir, bu da mutlaka orijinal belge olmalı. Yani size kargo ile yollamaladır. İnternetten veya mail yoluyla gelen vouherlar Konsoloslukta kabul edilmemektedir.

Çoğu zaman Rusya voucher belgesi ile birlikte Garanti Mektubu’da verilmektedir. Bu mektup ise turizm şirketimizin sizin Rusya Federasyonu topraklarından söylenilen tarihte terkedileceğini taahüt eder ve garanti eder.

Rusya voucher belgesini kim hazırlar

Rusya voucherı genellikle Rusya’da bulunan turizm şirketleri tarafından sağlanır. Moskova’da bulunan şirketimizin tüm bilgileri bu belge üstünde yer alır. Bu belgede şunu deriz; Misafirimiz olan filanca kişi, bu tarihler arasında, bu şehirde, bu otelde ve bu amaçla kalacaktır. Tüm ödemeleri alınmıştır. Rezervasyonlar bizim tarafımızca yapılmıştır.

Rusya turistik vize için Voucher Belgesi (Туристический Ваучер) Konsolosluklarda ıslak imzalı olarak talep edilmektedir. Özellikle İstanbul’da bulunan Rusya Federasyonu Konsolosluğu orijinal ve kaşeli olmayan voucher belgelerini kabul etmemektedir.

Zaman zaman Konsolosluk’da veya VFS Global’de karşılaştığımız kişilerde görüyoruz ki, yurtdışından Rusya’dan otellerinden gönderilen Voucher belgeleri ile başvuru yapmaya çalışıyorlar. Maalesef başvuru yapamadıkları gibi birde zaman kayıpları oluşuyor.

Rusya voucher belgesindeki oteller

Tabiki oteller bu bilgiyi bilmedikleri için veya Rusya’da bulunan turizm şirketleri bunu söylemiyorlar. Gönderdikleri e-posta da voucher belgesi buradan çıkış alınarak başvuruya geliyorlar. Halbuki VFS Global ve Rusya konsolosluğu da orijinali olmayan bu voucher belgelerini kabul etmemektedir. Bu tip durumlardan kaçınmak için mutlaka önce vize danışmanlarıyla iletişime geçin.

Bu durumun istisnası Ankara’da bulunan Rusya Federasyonu Konsolosluğudur. Kendileri voucher belgerinin fotokopilerini kabul etmektedirler. Eğer Ankara’dan başvuru yapacaksanız fotokopi voucher belgenizi Rusya vize evraklarına ekleyebilirsiniz. Ama yine de check etmeden bir plan yapmayın!

Rusya voucher belgesinin ücreti

Rusya voucher belgesini piyasada 30$-40$ arasında satılmaktadır. Bu belge özellikle güvenilir şirketlerden alınmalıdır. Çünkü eğer karşılığı olmayan sahte bir şirketin çıkardığı bir belge ise Rusya girişinizde sorun çıkmakta ve vize memurları tarafından ülkeye girişinize izin verilmemektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için yetkili acenteler ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Rusya için voucher belgesinin çıkarma süresi

Rusya voucher belgesinin çıkartmak çok kolaydır. Pasaport bilgileriniz ile acentemize gelmeniz yeterlidir. Aynı dakika printer’dan çıkış alınır, kaşelenir ve yetkilimiz tarafından imzalanır. Voucher ile birlikte aynı işlem Garanti Pismo içinde yapılır. Siz çayınızı bitirene kadar evraklarınız hazırlanmış olur. Böylelikle vize işlemlerinizi bu evraklar ile kendiniz de yürütebilirsiniz.

Rusya için voucher belgesindeki bilgiler

Rusya voucher belgesinin üstünde bulunan bilgiler seyahat eden kişinin kalacağı otel, kaldığı otelin adres ve isim bilgileri ile birlikte pasaport numarası ve giriş çıkış yani Rusya’da kalmak istediği tarihleri belirten alanlar mevcuttur.

Ayrıca en önemli kısımlardan biride davet eden turizm şirketinin adres, telefon ve PTO Number denilen turizm acentesi yetkili numarası ile onay (confirmation number) bulunmaktadır. Bu alanların önemi Rusya vize başvuru formunda bulunan “Organizasyon” sekmesinde girilmesi gereken numaralardır. Bu onay numarası ile otele kabul edildiğiniz ve bu kabulü turizm şirketimizin konfirme ettiğine dair bir bilgidir.

Rusya turist vizesi için voucher belgesine ihtiyacınız varsa bizleri arayabilir voucher belgesi ile birlikte garanti mektubunuzu alabilirsiniz.

Rusya vize voucher zaman zaman kopya veya orijinali mi olmalı şeklinde sorulmaktadır. Özellikle bazı bölgelerde ve konsolosluklarda değişiklik göstermektedir. Mesela Ankara’da bulunan Rusya Konsolosluğu Rusya vize voucher belgesinin fotokopisini isterken, İstanbul Rusya Konsolosluğu orijinal Rusya vize voucher belgesi istemektedir.

Bu yüzden başvurunuzu yapacağınız konsolosluk veya aracı kurumdan mutlaka evrakların asıl mı yoksa fotokopisi ile mi işlem yaptıklarının teyidini alınız.