Rusya’da Kira Sözleşmesi

Rusya’da Kira Sözleşmesi için RF Medeni kanununun 606. maddesi gereği “gayrimenkul kira sözleşmesi çerçevesinde kiraya veren, kiracıya (kiralayana) belirlenmiş bir ödeme karşılığında gayrimenkulu geçici kullanıma vermeyi taahhüt etmektedir.”

Arazi, arsa, üretim tesisleri, bina, ekipman, taşıt araçları ve kullanım esnasında kendine ait özelliklerini yitirmeyen diğer varlıklar kiraya verilebilir (RF Medeni Kanun md.607).

Rusya’da Kira Sözleşmesi ile Mülkü kiraya verme hakkı mülk sahibine ve kanunla yetkilendirilmiş veya mülk sahibi tarafından yetkilendirilmiş kişilere aittir. Kira sözleşmesinin özelliklerini kısaca ele almakta fayda görüyoruz:

Kira sözleşmesinin taraflarından en az biri tüzel kişilik ise, süreye bakılmaksızın yazılı şekilde düzenlenmelidir (medeni kanun md.434.2). Aksi kanunda öngörülmediği sürece kira sözleşmesi devlet kaydına tabidir. Kanun gereği bir yıldan daha uzun süreli gayrimenkul kira sözleşmeleri devlet kaydına tabidir ve bu kayıt tarihinden itibaren geçerli sayılmaktadır.

Gayrimenkul kira sözleşmesinde gayrimenkulün tespit edilebilmesi için gerekli bilgilerin verilmesi zorunludur. Bu bilgilerin sözleşmede yer almaması durumunda kira sözleşmesinin kira konusu objesi belirlenmemiş olur ve kira sözleşmesi geçersiz kabul edilir.

Kira sözleşmesinde kira ödemelerinin şartları, düzeni ve süreleri belirtilmelidir. Sözleşmede bu şartların yer almaması durumunda emsal mülk kirasında uygulanan düzen kabul edilir.

Rusya’da Kira Sözleşmesi
Rusya’da Kira Sözleşmesi

Bu arada Forbes dergisinin Rusça versiyonu, Rusya’nın emlak zenginlerini belirlediği araştırmasını yineledi. Kriz yüzünden ilk kez geçen yıl kira gelirlerinin yüzde 25 gerilediğine dikkat çekildi.

Enka listenin altıncı sırasında yer alıyor. Derginin araştırmasına göre Rusya’da yılda en fazla kira geliri elde eden emlak zenginleri ve Moskova’da sahip oldukları mülklerin önde gelenleri şöyle:

Zahar İliyev: 1,1 milyar dolar. Yevropeyski alışveriş merkezi, Radisson Royal Ukraina, Sadovod pazarı, Food City pazarı

İngvar Kamprad (Ikea’nın kurucusu): 680 milyon dolar. Mega Belaya Daça, Mega Himki.

Sambel Karapetyan: 610 milyon dolar. RİO alışveriş merkezi, Novotel Moscow City

Mihail Gutseriyev, Sait Salam Gutseriyev, Mihail Şişhanov: 430 milyon dolar. Kaleydoskop alışveriş merkezi, Severnoye Domodedovo lojistik merkezi, Mariott Grand Oteli.

Boris Mints, Aleksandr Nesis: 395 milyon dolar. Belaya Ploşad, Lefort.

Şarık Tara, Sinan Tara (Enka): 380 milyon dolar. Moscow City Naberejnaya Kulesi, Krasnıye Holmı Oteli.

Aras Agalarov: 365 milyon dolar. Crocus Expo, Vegas

Ayrıca: Rusya ticaret bakanlığı resmi web sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz.
http://audit.gov.ru

Rusya ticari vize tipleri;

Yorum yapın

WhatsApp chat