Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Formül A)

Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Formül A) Nedir? Nasıl alınır?

Yurtdışına vize için başvuru yapılacağında zaman zaman çocuklu ailelerin bebekleri için de vize için evraklar istenmektedir. Özellikle Rusya vize için bebekli olan ailelerden de bu belgeleri istemektedir. Rusya vize evrakları içinde olan “Formül A” yani çok dilli doğum kayıt örneği hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorulardan biride, uluslararası Doğum Kayıt belgesini almak için anne ve babanın birlikte gitmesi gerekmiyor. Yani tek başınıza da alabilirsiniz.

Bağlı olduğumuz nüfus müdürlüğüne gidilip, önce bir dilekçe doldurmanız isteniyor. Uluslararası doğum kayıt örneğini hangi makama, kimin adına vereceğiniz ile ilgili. Bununla birlikte hangi ülke olduğunu da belirtiyorsunuz ve hem Türkçe hem de o ülkenin dilinde, örneğin Rusya için verilecekse Rusya olduğu belirtiliyor. 2 nüsha olarak bu belgeyi hazırlıyorlar. Yetkili kişilerce imzalanıp mühürlendikten sonra “Apostil Tasdik Şerhi” uygulanıyor. Apostil tasdik şerhi; büyükçe bir kaşe şeklinde olup ıslak imzalı atılarak yapılan bir uygulama. Kaşe basıldıktan sonra yine yetkili üst makamlarca son kez imzalanmaktadır. Şunuda belirtmekte fayda var. Uluslararası Doğum Kayıt belgesini almak için anne ve babanın birlikte gitmesi gerekmiyor, ebeveynlerden biriside gidebilir, bebeğin ve sizin kimliğinizin yanınızda olması yeterli oluyor. Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Formül A) dışında, Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B), Uluslararası Ölüm Kayıt Örneği (Formül C) belgeleri de nüfus müdürlüğünden alınabilmektedir.

Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (Formül A)